Проблеми вітру

Питання: Деякі рибалки стверджують, що короп йде за вітром, інші ж кажуть, що напрямок вітру не відіграє жодної ролі. Навіть автори книг про короповий лов, схоже, не можуть досягти згоди в цьому питанні. Хто ж має рацію? Чи маємо ми звертати увагу на вітер?

Відповідь: З середини квітня і до пізнього вересня, ті рибалки, які стежать за вітром, не завжди процвітають, але найчастіше досягають більшого успіху, ніж ті, хто цього не робить. Так що в цілому, правило “великого пальця” вірно, але…

Ах, так… Є тут одне “але”, а насправді навіть не одне!

Як уже зазначалося вище, слідування за вітром працює не цілий рік. Як надійне визначення розташування коропа, вітер можна використовувати тільки з весни до пізньої осені. І навіть тоді є кілька невідомих, які потрібно взяти до уваги. Пізньої весни та раннього літа, наприклад, короп прагне місць розмноження й у основному залишається неподалік таких точок, навіть коли вітер цьому не сприяє. Подібним чином короп шукає деякі місця, типу мілини, зарості водоростей, корчів і т.д., які більш привабливі ніж інші – так що нам потрібно вирішити стежити за вітром або шукати такі перспективні ділянки.

Характер або характеристика вітру

Характеристики вітру також відіграють велику роль. В цілому, короп вважає за краще йти за теплим вітром, але самі терміни “теплий” і “холодний” не абсолютні, вони засновані на температурі води. Якщо, наприклад, температура повітря 16 градусів, а води 14, то вітер можна охарактеризувати як “теплий”. Якщо ж температура води 18 градусів, такий самий вітер буде “холодним”.

Ще одна характеристика вітру – швидкість – чим сильніший вітер, тим більше шансів, що короп слідуватиме за ним. Але коли вітер стає “свіжим”, будь-яке подальше його посилення не дає жодних додаткових переваг і лише стає на заваді рибалці. Одного разу, мені вдалося взяти великого коропа при вітрі силою в 10 балів (штормовий вітер, на кілька балів вище “бурі” – вітру від 7 до 10 балів), але риболовля була можлива лише тому, що я розташовувався з навітряного боку прибережного острівця, який захищав мене та мої волосіні.

Ще одна проблема, пов’язана з сильним вітром – уламки, що дрейфують, зазвичай відірвані водорості, але іноді і цілі гілки, що відламаються від прибережних дерев. Я згадую рибалку в Кентському кар’єрі, де дрейфуючі водорості налипали на волосінь у такій кількості, що зрушували з місця 120-грамове грузило. Я пробував застосувати бек-ліди, але водорості були на будь-якій глибині, тому притоплені волосіні допомагали дуже мало. Я міг перейти у верхню частину кар’єру, але сенсу в цьому було мало, дивлячись на коропа, що стовпився в нижній частині.

Але в інших ситуаціях, коли я мав справу з поверхневим сміттям, на кшталт дрібних гілок, задні грузила чудово справлялися із завданням.

Щільність вітру

Я люблю вітер, який зберігає свою густину. “Щільність” здається досить дивним терміном по відношенню до вітру, тому спробую пояснити, що я маю на увазі. Я не люблю суперечливі прогнози вітру – коли передбачення напряму та сили вітру мінливі. Коли метеорологи не можуть дійти згоди, найчастіше реальна ситуація докорінно відрізняється від прогнозу. У таких ситуаціях вибір водоймища та місця лову стає надто схожим на метод проб та помилок, чого я не люблю. Коли я їхав на рибалку незважаючи на прогнози, я часто опинявся в ситуації погоні за мінливим вітром, і результатом, врешті-решт, ставала повна відсутність клювань і глибоке розчарування. Я люблю вітер, який твердо знає куди, а в ідеалі і з якою силою, він дутиме і залишиться таким протягом усього дня.

Береговий бриз

Сенс щільності вітру набуває дуже істотного значення, якщо водоймище розташоване, скажімо, за 5 кілометрів від берега моря. Приморські кар’єри знаходяться під сильним впливом морських і берегових вітрів ізобарних (залежно від відношення температур над морем і над берегом). В основному влітку, вітри у бік берега починають дмути рано-вранці і аж до раннього вечора. У сутінках або відразу після цього, напрям вітру змінюється. Термін “бриз” може дати неправильне тлумачення, породжуючи картину легкої брижі на водній поверхні. Не зовсім так.

Береговий морський бриз може (у середині літа) бути дуже сильним, піднімаючи пінисті гребені хвиль! Це трапляється, коли вітер із моря і материковий вітер, спричинений перепадами тиску, дмуть в одному напрямку, посилюючи один одного. І навпаки, вітер у бік моря і материковий вітер, що дме в різних напрямках, можуть погасити один одного, створюючи на воді повний штиль! Я встановив, що ізобаричний вітер, з силою в 4 бали або сильнішими, може підтримувати свою щільність, незважаючи на напрямок морського вітру – хоча він може бути посилений, ослаблений або відхилений.

Водорості, мілини та острівці

Це ще один фактор, що визначає характер водоймища. Якщо водоймище є гравійним кар’єром, з невеликою кількістю острівців і гравійних мілин, будь-які підводні течії викликані вітром можуть бути значно ослаблені. Такий самий ефект можуть дати зарості водоростей. Значенням цього є те, що короп слідує за поверхневим перебігом, викликаним вітром. Фізичні перешкоди, типу островів, мілин і водоростей руйнують цей перебіг і як наслідок зменшують його вплив. У зв’язку з цим, справедливо буде помітити, що багато рибалок-карп’ятників не згодні з моєю точкою зору – вони вірять у те, що спонукаючим стимулом слідувати за вітром для коропа є збагачення киснем вільно дрейфуючих джерел їжі. Я не хочу на сторінках цієї статті вступати в дискусію, якщо вас цікавить мій погляд на даний предмет, ви можете знайти його в моїй книзі Карп гравійних кар’єрів.

Укриття

Досі я розглядав слідування коропа за вітром, але якщо вітер дуже холодний (північний вітер пізно влітку, наприклад), ефект може бути зовсім протилежним – риба рухатиметься в місця під прикриттям, з навітряного боку, або до навітреного берега. Це дуже добре помітно ясними літніми днями, коли берег звернений на південь, не тільки дає укриття від північного вітру, але й посилює сонце, що нагріває дію.

Холодні місяці

Пам’ятайте, що на початку статті я писав про те, що помітні переміщення коропа, пов’язані з вітром, відбуваються лише з весни і закінчуючи восени? То що таке пізня осінь, зима чи рання весна? Загалом я визначив, що зимовими місяцями вибір місця важливіший за напрям вітру. Є правда тенденція у коропа прямування тривалого помірного вітру – такого, який дме протягом кількох днів поспіль – навіть у середині зимових місяців. Більше того, існує тенденція пошуку укриття холодних вітрів. Але цей рух не так яскраво виражений або негайний, як влітку.

Складність

Як ви можете побачити, дана тема набагато складніша, ніж здається на перший погляд. Але повторю те, що сказав на початку – з Квітня і до Вересня, ті рибалки, які стежать за вітром, не завжди процвітають, але найчастіше досягають більшого успіху, ніж ті, хто цього не робить.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *