Лещ з Борту

Хочу поділитися своїм досвідом лову ляща на київському водосховищі. Описую, в основному, ловлю бортовими (короткими) вудками з човна – це мій улюблений спосіб лову ляща.

Один величезний мінус даного водоймища – це його рельєф. Власне, саме це і вплинуло на вибір основного способу лову ляща. Дно дуже пологі – протягом 50 метрів від берега в більшості місць глибина не перевищує 3 метри. Далі – глибше, але дуже плавно, немає ні яскраво виражених ям, ні мілин. Тільки затоплене гирло річки Уча трохи виділяється на тлі рівного рельєфу дна. Таким чином, лов поплавочної вудкою з берега великої риби робиться практично неможливою – лящ постійно сидить на глибині не менше 3-4 м, і лише іноді, в хорошу погоду і коли на нього знаходить особливий жор, вранці виходить ненадовго до берега. У такі години він успішно ловиться донками з годівницями з берега. У решті випадків ловити можна тільки з човна.

Вибір місця

Якщо на водоймі можна на глибинах більше 5 метрів знайти нерівність рельєфу, то лов треба влаштувати так, щоб гачки з насадкою знаходилися на цій нерівності або поблизу неї. Приклад – я ловлю на глибині близько 7. Далі йде плавний спад приблизно 9 метрів. На цьому спаді я й ловлю. (Повторю: спад не різкий, якщо є різкий злам дна, це взагалі ідеально). Можна поставитись і в самій ямі або, наприклад, у руслі.

Влаштування місця

Що необхідно – близько 35-40 метрів мотузки (міцної капронової і не дуже тонкої – щоб можна було зручно зв’язуватися), 2 великі вантажі – для фанерного човна не менше 40 кг кожен, для гумового трохи менше. Я використовую зазвичай 10 (з кожного боку) плиток, якими кріпляться трамвайні рейки до шпал. Важкі вантажі необхідні, тому що ловимо не на поплавок, а на кивок, і будь-який рух човна від вітру та хвилі небажаний. 3 буйки – 2 великих і один менший. Таке оснащення називається всіма просто – “вантаж”. Я, як і всі, роблю так. До кінців мотузки міцно прив’язуються вантажі. У 4-5 метрах від кожного вантажу на мотузку прив’язується по великому буйку (вони завжди будуть у товщі води). Посередині мотузки робиться петля, до якої прив’язується маленький буй – він плаває на поверхні (або трохи притоплений) – по ньому ми й знаходимо місце. Далі – вантажимо це все господарство на човен і пливемо до раніше розвіданого та обраного місця. Від тієї точки, де плануємо розмістити гачки з насадкою, відпливаємо на половинну довжину мотузки мінус кількість метрів глибини (приблизно). Опускаємо перший вантаж. Далі відпливаємо назад і так само топимо другий вантаж. Середній буй повинен залишитися на поверхні над точкою лову. Розтягувати мотузку краще так, щоб кіль човна стояв паралельно зазвичай вітру, що дме в даній місцевості – щоб сильна хвиля не билася в борт човна, і хитавиця була б, в основному, кільова. Наприклад, якщо переважаючим вітром є вітер північних та західних напрямків, то човен треба встановлювати носом на північний захід. Однак, особливості рельєфу та природні перешкоди вітру можуть дозволити мало звертати на це увагу. Наприклад, я ловив так на одному з верхніх приток Волги, місце лову було фактично невеликою затокою, з усіх боків оточеним високим лісистим берегом, і вітер там не грав такої важливої ​​ролі.

Після установки конструкція є п’ятикутником, якщо дивитися збоку – два великі буї знаходяться вертикально над вантажами, а центральний буй на поверхні, або трохи притоплений. Великі буї потрібні для того, щоб у разі обриву центрального буя можна було легко кішкою знайти мотузку і прив’язати новий. Буй може бути випадково зрізаний мотором або якимись придурками, яким нічого робити, і заради інтересу вони піднімають буйки і зрізають, не знайшовши там нічого цікавого. Однак, як показує практика, зазвичай зрізають тільки буй на тонкій мотузці, не чіпаючи основну мотузку.

Далі. Прив’язування. Якщо човен фанерний або будь-який жорсткий – тут все просто. На мотузку робимо петлі, з таким розрахунком, щоб діставаючи до носа і корми човна виходив максимально сильний натяг мотузки. (Зсув вантажів неприпустимий: якщо вони “повзуть”, то це означає, що ви вибрали легкі вантажі). Петлі накидають на гаки, пригвинчені до носа та корми – і все! Човен встановлений, можна ловити. Якщо ж човен гумовий – тут складніше. Або придумати 2 жорсткі елементи в човні, до яких зв’язуватися, або зв’язуватися, наприклад, за сидіння (якщо вони жорсткі), або використовувати, наприклад, альпіністські карабіни – тут вже справа вигадки.

Підгодовування

Підгодовування має велике значення. Рідко без годівниці лов буває більш менш вдалою. Я використовую годівницю об’ємом 5-6 батонів білого нарізного хліба з досить великим осередком сітки. Встановлюю годівницю зазвичай пізно ввечері, напередодні лову. Ставити годівницю треба не менше 2-х метрів від гачків – щоб уникнути заплутування при виведенні ляща. Під час лову годівниця не виймається. (При хорошому клюванні її виїдають за 3-4 години).

Снасті

Вудка – я користуюся вудлищем для зимового блиску. Хоча бажані вудилища, які при попаданні у воду не тонуть. Лісочка – я використовую 0.2. Можна трохи товстіший або тонший – залежно від величини звичайного ляща (підліщика). Краще безбарвну чи зелено-коричневу. Блешня – свинцева, вагою від 6 до 16 грамів, знову ж таки, залежно від риби. Форма не має значення, краще нефарбована. Гачок – номер 10 (+/- 2 номери). Сторожок – бажаний м’який, такий, щоб у вазі блешня витягала його майже вертикально вниз. Це необхідно для того, щоб на хвилі блешні не стрибали над дном, а лежали нерухомо. В принципі, з оснасткою можна вигадувати та експериментувати все що завгодно! Наважуйтеся.

Безпосередньо лов

Ловля проста. Приїжджаємо вранці, в’яжемося, струшуємо годівницю, розмотуємо вудки. Блешня на дні, сторожки натягнуті півсили. Я зазвичай ловлю на 2 або 3 вудки. Насадка – різаний невеликими кубиками (0.5 см) білий хліб із скоринкою (щоб не злітав). Клювання з дна типова – сторожок піднімає, іноді дуже різко. Підсікання в момент підйому – дуже сильна, щоб вибрати слабину сторожка і підняту лящем волосінь. Виважуючи, необхідно намагатися вести ляща подалі від інших вудок та годівниці. Підсак необхідний. Звичайний розмір риби, що ловить – від 100 г до 4 кг. Як насадку можна використовувати і кашу, і хробака.

Ось, власне, і все. Більш детально описати немає часу, якщо будуть питання, доповнення чи пропозиції – пишіть у конференцію fishing.ru – із задоволенням відповім або послухаю поради щодо покращення способу лову.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *